Przez lata wokół funduszy europejskich narosło sporo mitów. Starając się o unijne wsparcie powinieneś opierać się tylko na sprawdzonych informacjach. To ważne, ponieważ nieprawdziwe dane mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz dotację lub o tym czy prawidłowo zrealizujesz swój projekt. Ostatnio spotkałam się z informacjami, które delikatnie mówiąc, mijały się z prawdą. Dlatego postanowiłam obalić największe mity i potwierdzić fakty na temat dofinansowania. Poznaj szczegóły.
Mity:
Z funduszy unijnych sfinansujesz wszystko
Nic bardziej mylnego. Przy każdym konkursie o dotacje jest lista kosztów, które sfinansujesz z pozyskanej dotacji. To tzw. wydatki kwalifikowalne. Znajdziesz je w dokumentacji konkursowej i wytycznych.
Dotacja jest dla każdego
Każdy konkurs rządzi się swoimi prawami, dlatego za każdym razem warto sprawdzić, czy możesz złożyć wniosek w danym naborze. O tym, czy należysz do grupy wnioskodawców w konkursie przeczytasz w jego regulaminie.
Otrzymałem dofinansowanie, więc mój projekt jest dobry
Masz świetny pomysł, przelałeś go na elektroniczny wniosek i zgłosiłeś go do unijnego konkursu. Twój projekt uzyskał dobry wynik, dlatego zdobyłeś dofinansowanie. Sukces? Na pewno, ale to połowa drogi do pełni szczęścia. O końcowym powodzeniu Twojego projektu zdecyduje prawidłowe rozliczenie wszystkich wydatków związanych z jego realizacją. Konieczne będzie też utrzymanie efektów Twojej inwestycji przez tzw. okres trwałości. Zwykle wynosi on 5 lat od zakończenia projektu.
Napisanie wniosku to „łatwizna”
Zależy. Dla doświadczonej osoby, która miała już do czynienia z wytycznymi, regulaminami i specyficznym językiem funduszy europejskich, napisanie wniosku nie powinno sprawić problemu. Jednak w większości przypadków wcale nie jest to proste zadanie. Sięgając po wsparcie z Unii Europejskiej musisz być na bieżąco z przepisami prawa, znać się na rozliczaniu dofinansowania i bardzo dobrze poznać wytyczne i instrukcje wypełniania wniosków. Podsumowując, potrzebujesz wiedzy i doświadczenia. Jeśli ich nie masz, warto skorzystać z profesjonalnych i sprawdzonych firm doradczych.
Radzę też śledzić odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, na które odpowiadają nasi eksperci. Znajdziesz je praktycznie przy każdym konkursie lub w module FAQ.
Fakty:
Dofinansowanie to tylko część wartości projektu
Fundusze europejskie są impulsem, który pobudzi Twoją firmę lub gminę do rozwoju. Jednak bez Twojego udziału będzie on niemożliwy. Właśnie dlatego, aby nie traktować dofinansowania w kategorii „łatwych pieniędzy”, każdy wnioskodawca obowiązkowo dokłada się finansowo do swojej inwestycji. Wysokość tzw. wkładu własnego zależy od konkursu, do którego składasz projekt. Ponosząc część kosztów jeszcze lepiej przemyślisz swoje przedsięwzięcie i dopracujesz go w najdrobniejszych szczegółach, po to aby zakończyć go pełnym sukcesem.
Realizacja projektu wymaga pracy
Najpierw nad wnioskiem, potem nad realizacją projektu, kończąc na utrzymaniu trwałości jego rezultatów. Wymaga to nie tylko środków finansowych, ale również doświadczonego zespołu, który zarządza i realizuje Twój projekt.
Bezzwrotne dotacje nie będą zawsze
Unijne wsparcie występuje głównie w formie środków, których nie musisz oddawać. Jednak stopniowo rośnie znaczenie funduszy zwrotnych. Już teraz z powodzeniem korzystają z nich lubelscy przedsiębiorcy. Wiele wskazuje na to, że po 2020 roku ich znaczenie będzie jeszcze większe, co oznacza powolną rezygnację z bezzwrotnych dotacji.
Pokazałam Ci największe mity i fakty o funduszach europejskich. Pamiętaj o nich pisząc, składając i realizując swój projekt. Dzięki temu unikniesz kosztownych błędów.
Pozdrawiam,
Super Elka