Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Często rozmawiam z przedsiębiorcami działającymi na terenie naszego województwa i pytam ich o to, jak utrzymać się na rynku. Wielu właścicieli firm odpowiada, że skuteczną receptą na rozwój działalności i pozyskanie nowych klientów są konkurencyjne względem innych firm, innowacyjne usługi. Twierdzi tak również mój dzisiejszy rozmówca – Antoni Kamiński, prezes zarządu Enca Technology Sp. z o.o.

Spotykam się z panem Antonim w siedzibie jego firmy zajmującej się produkcją maszyn przemysłowych. Mój rozmówca oprowadza mnie po przedsiębiorstwie. Zauważam, że niektóre z pomieszczeń bardziej przypominają laboratoria niż hale przemysłowe. Ma to związek z działaniami, które obecnie są prowadzone na terenie zakładu – w przedsiębiorstwie realizowany jest projekt unijny, polegający na opracowaniu nowoczesnego systemu uplastyczniania tworzyw sztucznych.

Nowi klienci dla przedsiębiorstwa, oszczędność dla innych firm

Pan Antoni wyjaśnia, na czym polega realizowany przez niego i pracowników projekt:

Tworzymy nową technologię, pozwalającą kształtować tworzywa sztuczne przy jak najmniejszych stratach energii grzewczej – jak bowiem powszechnie wiadomo, tworzywa sztuczne stają się plastyczne i dają się formować w wysokich temperaturach. Istotne w naszych działaniach jest to, że projektujemy system, który byłby uniwersalny dla dwóch powszechnie stosowanych w przemyśle typów materiałów – tworzyw PP (polipropylen) oraz PET (politereftalan etylenu).

Pytam biznesmena, gdzie tego rodzaju rozwiązania znajdą zastosowanie.

Prowadzimy działania z myślą o przedsiębiorstwach z branży spożywczej. Wiele produktów mleczarskich, soków czy innych artykułów sprzedawanych jest w opakowaniach z tworzyw sztucznych. Nasza technologia pozwala na opracowanie ich przy minimalnej stracie energii cieplnej, co oznacza mniejsze koszty produkcji takich opakowań. Dodatkowo dołożyliśmy wszelkich starań, aby opracować system trwały i wytrzymały, który ograniczałby konieczność częstego serwisowania urządzeń.

Źródło: stock.adobe.com

Badania, sprzęt, nowi pracownicy

Od mojego rozmówcy dowiaduję się, że realizacja projektu dobiega już końca, a nowa technologia trafi do pierwszych klientów prawdopodobnie w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Chcę się dowiedzieć, jak przebiegały prace nad innowacyjnym systemem i co udało się zrealizować dzięki unijnemu wsparciu:

Środki pozyskane z Funduszy Europejskich pozwoliły nam zatrudnić dwie osoby, które (także z moim częściowym wsparciem) zajmowały się opracowywaniem systemu. W ramach projektu podjęliśmy współpracę z Politechniką Lubelską. Uczelnia wykonała dla nas badania trwałości różnego rodzaju powłok i materiałów, które chcieliśmy wykorzystać przy budowie systemu uplastyczniania tworzyw. Ze środków unijnych udało nam się również zakupić część sprzętu, który posłużył nam do budowy stanowiska doświadczalnego oraz prototypu zaprojektowanego przez nas systemu.

O ile zakup elementów do budowy prototypu wydaje mi się działaniem dość oczywistym, o tyle nie do końca rozumiem rolę stanowiska doświadczalnego. Pan Antoni rozwiewa moje wątpliwości:

Chcieliśmy mieć możliwość testowania naszego systemu w warunkach jak najbardziej zbliżonych do tych przemysłowych. Stąd część pieniędzy przeznaczyliśmy na budowę specjalnego stanowiska badawczego, które pozwoliłoby nam sprawdzać technologię w takim środowisku, w jakim faktycznie będzie ona wykorzystywana.

Mój rozmówca dodaje również:

Dzięki Funduszom Europejskim udało nam się osiągnąć naprawdę wiele. Opracowaliśmy innowacyjną, przynoszącą realne korzyści technologię, a – co bardzo ważne – zrobiliśmy to w oparciu o rzetelnie przeprowadzone badania, na które mogliśmy sobie pozwolić dzięki unijnemu wsparciu.

Środki na badania dla Twojej firmy

Enca Technology finalizuje opracowanie systemu, który pozwoli firmom z branży spożywczej ograniczyć koszty produkcji opakowań oraz uczynić ten proces bardziej energooszczędnym. W ten sposób przedsiębiorstwo przyczyni się do poprawy funkcjonowania innych firm, a jednocześnie wzmocni swoją pozycję na rynku. A jaki jest Twój pomysł na innowacje i rozwój własnego biznesu?

Jeśli prowadzisz firmę i chciałbyś zainwestować w badania i prace rozwojowe, aby oferować swoim klientom jeszcze lepsze produkty i usługi, złóż wniosek o dofinansowanie tego celu. Szczegóły znajdziesz na stronie: https://rpo.lubelskie.pl Uwaga! Wniosek możesz złożyć tylko do 30 września, dlatego nie zwlekaj!

Trzymam kciuki za Twoje pomysły i rozwój prowadzonej przez Ciebie firmy!

Super Elka