Niepełnosprawność, bieda i bezrobocie – to najczęstsze przyczyny wykluczenia społecznego. Jest ono bardzo groźne, bo jakość życia osób wykluczonych ze społeczeństwa drastycznie się obniża. Wiem jednak jak temu zaradzić. Ciekawy? Zatem do dzieła!
Bo człowiek jest najważniejszy
Sytuacja w województwie lubelskim nie jest najlepsza. Mamy najwyższy w Polsce wskaźnik zagrożenia bezrobociem i najwięcej osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Wielu mieszkańców długotrwale korzysta też z pomocy społecznej.
Aby skutecznie wspomóc osoby zagrożone wykluczeniem i wykluczone ze społeczeństwa, w województwie lubelskim odchodzi się od świadczenia pomocy instytucjonalnej na rzecz usług świadczonych w społeczności lokalnej, bo przynoszą one lepsze efekty. Ważna jest też profilaktyka – jeżeli jest skuteczna, zapobiega niepożądanym społecznie zjawiskom.
30 listopada ruszył konkurs 11.2 Usługi społeczne i zdrowotne. Dzięki niemu dofinansujemy projekty, które zagwarantują pomoc wykluczonym lub zagrożonym wykluczeniem społecznym mieszkańcom naszego województwa.
Sprawdź, czy możesz wziąć udział w konkursie?
Wnioski o przyznanie dotacji mogą składać:
- samorządy,
- podmioty świadczące usługi społeczne użyteczności publicznej, m.in. instytucje wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej,
- Centra Aktywności Lokalnej,
- organizacje pozarządowe,
- podmioty ekonomii społecznej.
Środki na profilaktykę i konkretne działania
Gdy otrzymasz dofinansowanie możesz przeznaczyć go na:
- przeprowadzenie zintegrowanych usług społecznych (socjalnych) o charakterze profilaktycznym, aktywizującym i interwencyjnym,
- rozwój środowiskowych form pomocy i samopomocy, w tym rozwój i upowszechnienie form wsparcia środowiskowego w miejscu zamieszkania,
- wsparcie dla tworzenia i funkcjonowania placówek świadczących usługi społeczne w społeczności lokalnej dla osób niepełnosprawnych i starszych,
- wsparcie z zakresu mieszkalnictwa chronionego oraz wspomaganego, w tym treningowego i wspieranego,
- tworzenie warunków do opieki domowej, m.in. funkcjonowania wypożyczalni sprzętu pielęgnacyjnego, rehabilitacyjnego i wspomagającego.
Czy wiesz, że…?
Budżet konkursu wynosi prawie 30 mln zł? Dotacja z funduszy europejskich pokrywa maksymalnie 95% kosztów projektu. Wymagany wkład własny to minimum 5%.
Pytasz, my odpowiadamy
Wnioski przyjmujemy do 19 stycznia 2018 roku. Przed złożeniem wniosku zapoznaj się z regulaminem konkursu i sposobem składania wniosków.
Masz pytania? Na wszystkie odpowiedzą nasi eksperci z Punktu Kontaktowego Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego. To właśnie ta instytucja w lubelskim urzędzie marszałkowskim odpowiada za przeprowadzenie konkursu.
Napisz na efs@lubelskie.pl lub zadzwoń 800 888 337 / (81) 441 68 43
Nie ma wątpliwości, że osoby bezrobotne i niepełnosprawne potrzebują wsparcia, aby nie dotknęło ich wykluczenie społeczne. Działania o charakterze profilaktycznym i aktywizującym sprawią, że osoby starsze i niepełnosprawne będą nadal aktywne w życiu społecznym. Jeżeli działasz w organizacji świadczącej usługi na rzecz lokalnej społeczności, już wiesz, że teraz możesz starać się o unijną dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego.
Spróbuj swoich sił. Trzymam kciuki!
Super Elka